Syndrom nezdravých budov SBS (snížení CO2 a toxinů ve vnitřním klimatu budov, radonová zátěž budov)

3
3

Co je to syndrom nezdravých budov SBS?

Jaké zdravotní potíže způsobuje?

Jak se zbavit radonové zátěže?

SBS - Syndrom nezdravých budov

 

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S příznaky tohoto syndromu se potýká každodenně více než 60 % obyvatel vyspělých zemí. Možná vám tento termín prozatím nic neříká, ale je pravděpodobné, že se s ním setkáváte.

Cítíte se v práci nebo doma unavení? Pálí vás oči? Škrábe vás v krku, máte neustále rýmu a trpíte záněty dýchacích cest? Připadá vám, že vaše pokožka je suchá a podrážděná? Bolí vás často hlava? A zmírní se tyto potíže, když vyrazíte třeba na venkov nebo na dovolenou, ale jakmile se vrátíte, je zase vše ve starých kolejích? Pokud odpovíte ANO na některé z příznaků a především na poslední otázku, je možné, že syndromem nezdravých budov trpíte také.

V uzavřených vnitřních prostorách trávíme naprostou většinu času, ve městech je samozřejmě tento problém mnohem větší, než na venkově. O znečištěném vnějším vzduchu se obecně ví. Už méně se ví, že v uzavřených místnostech je vzduch často ještě horší. Jaké jsou příčiny?

 

Vysoká koncentrace škodlivých látek

 

Díky rostoucím cenám energie se ve výstavbě budov projevuje snaha zabránit tepelným ztrátám omezením přirozeného větrání okny a používáním klimatizace. Důsledkem je však kumulace škodlivin ve vnitřním ovzduší budov a to především jejich uvolňováním z konstrukčních materiálů, nábytku či díky nadměrnému užívaní chemických čisticích prostředků. Jedná se zejména o formaldehyd a těkavé organické látky.

Formaldehyd vstupuje do těla především vdechováním, přičemž expozice malým dávkám vyvolává bolesti hlavy, záněty nosní sliznice, slzení a záněty očí. U citlivých jedinců může formaldehyd vyvolávat astma a záněty kůže. Je také znám jeho karcinogenní účinek. Mezi těkavé organické látky řadíme například benzen nebo freony. Opět se můžeme setkat s dráždivým efektem na oční a nosní sliznice a karcinogenním působením některých z nich.

 

Vlhkost vzduchu

 

Neméně důležitá je také vlhkost vzduchu. Ta by měla být optimálně na hodnotách 40-60 %, pokud je vyšší dochází k rozvoji plísní a bakterií. V topné sezoně však bojujeme spíše s opakem – hodnota vlhkosti klesá v uzavřených místnostech dlouhodobě pod 20 %. Takto nízká hodnota ale způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest, což následně vede k jejich podráždění s rizikem vzniku infekce nebo alergické reakce.

Vysušená sliznice není schopná správně plnit svoji ochrannou funkci a nedokáže se účinně bránit pronikání virů, bakterií, alergenů a prachových částeček hluboko do dýchacích cest. Tento stav negativně ovlivňuje celý imunitní systém a může způsobovat kromě onemocnění i dlouhodobou únavu a vyčerpání.

 

Co umí kladné a záporné ionty ve vzduchu

 

Dalším faktorem, který výrazně ovlivňuje kvalitu ovzduší, je přítomnost iontů. Ionty jsou kladně nebo záporně nabité atomy. Otevřený prostor je pravidelně významně dotován ionizovanými částicemi vzduchu, díky volnému elektrickému poli mezi povrchem Země a ionosférou. Ovzduší elektricky neutrální se v přírodě nevyskytuje vůbec. Na tento stav je člověk dlouhodobě adaptován.

Pro pocit komfortu prostředí je tedy určitý počet atmosférických iontů nezbytný. Ve městech a v uzavřených špatně větraných místnostech je však tento přirozený stav narušen. Novodobé stavební materiály jako ocel, kov či beton vytvářejí tzv. Faradayovu klec, kdy je přirozené elektrické pole Země zcela stíněno, k přirozené ionizaci vzduchu tak vůbec nedochází.

 

Důležitá je rovnováha

 

Důležitá je také rovnováha mezi kladnými a zápornými ionty. Vlivem používání syntetických materiálů, klimatizací se syntetickými filtry, působení kladně nabité televizní obrazovky nebo monitoru počítače, používaní laserových tiskáren a kopírek, ale také díky smogu a kouření dochází k nadbytku kladných iontů. Jejich vliv na lidský organismu je stále ještě předmětem výzkumů.

Podle některých mohou kladné ionty vyvolávat řadu negativních reakcí jako např. nadměrné vyplavováni serotoninu a histaminu. Zvýšená hladina serotoninu v krvi může snížit kapacitu plic a schopnost těla absorbovat kyslík. Serotonin rovněž způsobuje stahování hladkého svalstva, což může vyvolat migrénu, alergické reakce, vznětlivost, horkost, bolesti v krku, průduškový kašel, nevolnost či břišní křeče. Zvýšení hladiny histaminu se může projevit bolestmi srdce, alergiemi, sennou rýmou, nevolností a nespavostí.

 

Lze se syndromem nezdravých budov bojovat?

 

Nezbytným opatřením ke zlepšení vnitřního prostředí všech budov je především důsledné větrání. Samozřejmostí by měla být snaha o minimalizování pobytu uvnitř budov a co nejčastější pobyt venku. V praxi to bohužel není vždy možné...

O syndromu nezdravých budov se dozvíte také v rozhovoru s odborníkem na toxikologii panem prof. RNDr. Jiřím Patočkou nebo na nešem partnerském webu

Řešení - solární teplovzdušné kolektory s metodikou nasávání přefiltrovaného venkovního vzduchu.

Využijte slunečního osvitu k dlouhodobému zlepšení vnitřního klimatu Vašeho domova.

SBS 1
SBS 2

Radonová mapa (Jaký je výskyt radonu ve Vaší oblasti?)

Orientační radonové riziko ve vaší lokalitě můžete zjistit z radonových map či bezplatných on-line posudků.

3

SOLAR HEAT Sokolov

Teplovzdušné solární kolektory
Distribuce, prodej, servis, montáže

telefon: +420 608 855 578
e-mail: obchod.sokolov-ZAVINOVADLO:rms-solarheat.cz

Vyrobilo AG25 s.r.o., 2014
Výhody teplovzdušných solárních kolektorů
 • Nulové provozní náklady

  Pro svoji činnost nepotřebuje žádný energetický zdroj, jediným je pouze energie slunce, tedy také provozní náklady jsou nulové a v rámci běžného provozu není jakkoli zatěžováno životní prostředí.

 • Široké variantní využití

  Využití má multifunkční povahu a je dáno očekávaným účinkem na vnitřní prostředí navazujícího prostoru.

 • Zanedbatelný rozsah pravidelné údržby

  Rozsah pravidelné údržby je minimalizován pouze na regeneraci filtru prachových částic a očistu čelního panelu v případě mimořádného znečištění.

 • Zlepšení hygienických podmínek vnitřního prostředí budov

  Významně zlepšuje hygienické podmínky vnitřního prostředí určeného pro pobyt osob zvýšením míry kontinuální intenzity výměny vzduchu a dokonce s pozitivním energetickým bonusem v podobě tepelné energie.

 • Snížení rizik z kondenzačních procesů

  Mimořádně snižuje pravděpodobnost účinků kondenzačních procesů ve vnitřním prostředí včetně jejich následků destruktivní povahy (biotické organismy, strukturální změny konstrukcí vlivem vlhkostní nestability, atd.).

 • Použitelný i v procesech průmyslové povahy

  Je předurčen i pro nízkonákladové technologie, jejichž součástí je vysušovací proces.

 • Jednoduchá montáž i svépomocí

  Montáž je jen o málo obtížnější než pověšení většího obrazu a s pomocí běžného nářadí a návodu ji zvládne většina.